Donald Trump megválasztott amerikai elnök ügyvédei bepillantást nyertek Jack Smith különleges ügyész jelentésének tervezetébe, melyben Smith részletesen beszámol a leendő elnök ellen folytatott két vádemelésének eredményeiről. Trump védői arra kérték a Joe Biden által kinevezett Merrick Garland igazságügyi minisztert, hogy akadályozza meg az esetlegesen újabb bizonyítékokat napvilágra hozó jelentés nyilvánosságra hozatalát - írja a Washington Post.
Joe Biden leköszönő amerikai elnök egy Washington Postban vasárnap este publikált véleménycikkben emlékezett meg a Capitolium 2021. január 6-i ostromáról, melynek ma van a 4. évfordulója. "Büszkék lehetünk arra, hogy ellenállt ennek a támadásnak a demokráciánk. És örülhetünk, hogy idén nem fogunk még egy ilyen szégyenletes támadást látni" - írta a demokrata elnök.
A washingtoni Capitolium 2021. január 6-i ostroma után úgy tűnt, saját pártjában is kitaszítottá válhat Donald Trump, aki 2020-as választási veresége után csalást kiáltott. 2024 azonban Trump drámai és ellentmondásos visszatérésének éveként fog bevonulni a történelemkönyvekbe – nem véletlen, hogy a Time magazin 2016 után ismét az egykori ingatlanmágnást tette meg az év emberének, aki Ronald Reagan után második elnökként nemrég megkongathatta a Wall Street-i tőzsde nyitóharangját. Ám Trump első ciklusához képest jövőre komolyabb kihívásokkal fog szembenézni gazdasági, valamint bel- és külpolitikai fronton egyaránt, cserébe viszont a kormányában kisebb ellenállásba ütközhetnek a javaslatai hű szövetségeseinek és részletes terveiknek hála – bár ebből a szempontból a Kongresszus más tészta. Mi több, az amerikai gazdasági és médiaelit szintén másképp kezd viszonyulni hozzá, noha világszerte már többé-kevésbé kiismerték Trump működését, akit az örökségének bebiztosítása is foglalkoztathat második ciklusa során.
Nem kellett volna akkora meglepetésként hatnia annak, hogy az amerikai választókat nagyrészt hidegen hagyta a demokraták azon figyelmeztetése, hogy Donald Trump súlyos veszélyt jelent az amerikai intézményekre. Egy 2024. januári Gallup-felmérés szerint ugyanis az amerikaiak mindössze 28%-a elégedett „az amerikai demokrácia működésének módjával”., ami rekord alacsony aránynak számít.
Az amerikai Szövetségi Választási Bizottsághoz (FEC) csütörtökön beadott jelentések szerint a Donald Trumppal szoros kapcsolatot ápoló Elon Musk, a világ leggazdagabb embere összesen legalább 260 millió dollárral, azaz több mint 100 millárd forintnak megfelelő összeggel járult hozzá a republikánus politikus 2024-es kampányához - írja a CNN.
A november 5-ei amerikai elnökválasztás óta a megválasztott elnök, Donald Trump sorra jelenti be, hogy kiket látna szívesen a 2025-ben felálló kormány soraiban, valamint a legfontosabb szövetségi szervezetek élén. Az eddigi nevek között szerepelnek korábban elnöki babérokra törekvő politikusok, milliárdos üzletemberek és még televízióból ismert médiaszemélyiségek is. Egyes személyekre már korábbi utalások alapján lehetett számítani, míg mások meglepő választásnak bizonyultak. A Google Trends keresési adatai alapján utánajártunk, hogy az amerikai internetezők melyik jelöltre voltak leginkább kíváncsiak a Google-ben.
Nate Silver adatelemző újságíró, a FiveThirtyEight azóta szabadúszóként dolgozó alapítója azt írta a közösségi oldalán, nem véli helyesnek, hogy az elnökségre látszólag alkalmatlan Joe Biden kitöltse mandátumát, így a hátralévő két hónapban szerinte Kamala Harrisnek kellene az Egyesült Államok elnökeként szolgálni - írja a Hill.
Bár Kamala Harris amerikai alelnök elveszítette a 2024-es elnökválasztást a republikánus Donald Trumppal szemben, a demokrata szavazók nagy része jelenleg szívesen látná Harrist a párt 2028-as elnökjelöltjeként - derül ki a Puck News/Echelon Insights új felméréséből, amelyről a Hill számolt be.
Bár a választás óta alig telt el bő két hét, Donald Trump megválasztott amerikai elnök egyre-másra jelöli a minisztereket és tanácsadókat a januárban hivatalba lépő kormányába. Noha néhány kinevezés papírformának tekinthető, és párnak akár örültek is washingtoni berkekben, Trump kiszemeltjei közül többen még saját pártjukon belül is port kavartak ellentmondásos múltjuk, vitatott álláspontjaik vagy tapasztalatlanságuk miatt. A Fehér Ház és a minisztériumok kulcsait 2025. január 20-án átvevő republikánus adminisztráció a status quo és az úgynevezett „deep state” felszámolását ígéri, egyetlen egy szempont azonban még ezeknél is fontosabb lehet Trump számára.
Erős mozgások indultak el vagy erősödtek fel a november 5-i amerikai elnökválasztás után a tőzsdéken, Donald Trump megválasztása minden eszközosztályra markáns hatással volt, elszálltak a kriptoeszközök, gyengültek a nemesfémek, a nyertesek között pedig az élen áll a magyar tőzsde. Mutatjuk, mi történt a tőkepiacokon az elmúlt két hétben.
Visszavonul a politikai közvélemény-kutatástól Ann Selzer, aki többek közt 1997 óta dolgozott az iowai Des Moines Register számára. A köztiszteletben álló kutató egy vasárnapi cikkben közölte a hírt, ami állítólag nem áll összefüggésben az amerikai elnökválasztás előtt megjelent óriási port kavaró felmérésével, miszerint Kamala Harris 3 százalékponttal vezetett Donald Trump előtt Iowában (47%-44%). Trump végül 13 pontot vert Harrisre az államban.
Noha hagyományosabb kinevezetteket is kerített, Donald Trump megválasztott amerikai elnök több vitatott előéletű személyt jelölt kulcsfontosságú kormányzati pozíciókra. A főként vakcinakritikus megjegyzéseiről elhíresült Robert F. Kennedy Jr. az egészségügyért, egy kiskorú lány ellen elkövetett állítólagos szexuális visszaéléssel gyanúsított Matt Gaetz az igazságügyért, míg a korábbi demokrata elnökjelölt-aspiráns, Tulsi Gabbard (címlapunkon) a hírszerzésért felelhet. A Reuters beszámolója szerint Gabbard kinevezése "sokkolta" a nemzetbiztonsági elitet.
Donald Trump megválasztott amerikai elnök csütörtökön egy Mar-a-Lagó-i magánbirtokán rendezett gála keretében bejelentette, Doug Burgum észak-dakotai kormányzót jelöli az Egyesült Államok belügyminiszterének. A januárban hivatalba lépő régi-új elnök ezen kívül további tisztviselői kinevezésékről is lerántotta a leplet.
Barack Obama volt amerikai elnök egykori kabinetfőnöke, Rahm Emanuel azt fontolgatja, hogy elindul a Demokrata Nemzeti Bizottság (DNC) elnöki posztjáért - tudta meg az Axios. A DNC jelenlegi elnökének, Jaime Harrisonnak a mandátuma 2025 elején jár le, és nem valószínű, hogy a párt elnökválasztási vereségét követően újabb ciklusra pályázna.
Miután múlt héten kiderült, hogy Donald Trump volt amerikai elnök jövőre második négyéves ciklusát kezdheti a Fehér Házban, a vesztes demokrata oldalon, ahogy az lenni szokott, elindult annak a feltárása, hogy pontosan milyen baklövések vezethettek a vereséghez és a már-már túlromantizált Obama-koalíció szétszéledéséhez. Bár a Demokrata Párt különböző frakciói olykor egymásra mutogatnak, néhány liberális körökben népszerű megmondóember nem a politikusokban vagy kampánytanácsadóikban, hanem bizonyos szavazókban látta meg a hibát. Az amerikai sajtót bejárta, hogy 2024-ben a latinók és a feketék kirívó arányban voksolhattak a republikánus elnökjelöltre, ami egycsapásra bűnbakká tette ezeket a csoportokat. De miért szavazott ilyen sok hispán Trumpra és valóban csak rajtuk múlt az idei választás végkimenetele? Utánaszámoltunk.
A Republikánus Párt Arizona államban aratott győzelmével szerdán 218 helyet szerzett, és ezzel szűk többségbe került a 435 fős amerikai képviselőházban.
A végső cél továbbra is a megújulók.
Saját pártja vezetése cserélné le a kancellárjelöltet néhány héttel a választások előtt.
Dánia és Csehország is csatlakozik a szuverenitásvédelmi bírósági eljáráshoz.
Kisebb kamat, több hitel, több beruházás.
Hogy reagáljanak a vámfenyegetésre?
Mik a vámok deviza- és részvénypiaci hatásai?
Hol tart az AI-csata?